Minden, amit a vizsgaidőszakról tudni érdemes
A vizsgaidőszak szinte mindenki számára más-más jelentéssel bíró kifejezés, amelynek hallatán számos kevésbé örömteli, kétségbeesett, vagy éppen egészen jó, elégedett érzés is eltöltheti az embert.

Gimnazistaként az egyetemhez közeledve egyre gyakrabban találkozhatsz az ekkor még teljesen elképzelhetetlennek tűnő fogalommal, ami a vizsgaidőszak. Ilyenkor még csak egy távoli nehézségnek tűnik, amivel még ráérsz foglalkozni, azonban mégis tanácsos pár dologra figyelni, mielőtt az első vizsgaidőszakodba csöppennél.
A mítosz, miszerint a vizsgaidőszak nehéz és fárasztó, igaz.
Érdemes az előtte esedékes szorgalmi időszakban tervezgetni, hogy milyen sorrendben jelentkezel a különböző vizsgákra, illetve akár előre is készülni a tárgyakkal, hogy ne érezd: a hullámok összecsapnak a fejed felett.
Szabadságból stressz egy pillanat alatt
Vizsgaidőszak kétszer van egy tanév során: egyszer az őszi, egyszer pedig a tavaszi szemeszter zárásaként zajlik. Ilyenkor a Neptunban feltüntetett vizsgaidőpontok közül választhatsz, azt, amelyik számodra megfelelő.
Vizsgaidőszakban nincsenek előadások és szemináriumok, kizárólag a kiválasztott vizsgaidőpontban kell bemenned az egyetemre, és vizsgáznod.
Ez a fajta szabadság először kecsegtetőnek tűnhet, azonban a halogatás és rosszul beosztott idő könnyen rengeteg stresszt vagy bukást eredményezhet.
Mi lesz, ha megbukok?
Ha megbuktál – ami az egyetemisták túlnyomó többségével legalább egyszer biztosan megesik –, akkor lehetőséged van újra felvenni a vizsgát és javítani, így ijedtségre semmi ok.
Csak bírja a pénztárcád! Nem bukdácsolhatsz ugyanis "büntetlenül"!
Egyes intézményekben a pótvizsgák díjkötelesek. Általában néhány ezer forintos tételről van itt szó, és van, ahol "csak" a többedik javítóvizsga fizetős, de ha nem tanul az ember, könnyen zsebbenyúlós lehet a tanév ezen szakasza. A fizetés igazolásának módját iskolája válogatja: javítóvizsgajegy vásárlásától az elektronikus igazoláson át minden módszerrel lehet találkozni.
Gyakran találkozhatsz az ijesztőnek ható kijelentéssel, miszerint a vizsgaidőszakban sokkal többet kell tanulnod, mint eddig valaha, és hogy ez egy mentálisan és érzelmileg is megterhelő időszak. Tanuld meg kizárni ezeket a véleményeket! Objektíven nem meghatározható, hogy mennyire nehéz és kimerítő az egyetemen vizsgázni, hisz mint szinte minden, ez is több tényező függvénye.
Sok múlik a szakodon, a szorgalmadon, sőt, a szerencsén is. Ha fókuszálsz és kellő energiát fordítasz a tanulásra, úgy igazán eredményesen is végezhetsz, ami óriási lendületet adhat a jövőre nézve, és sikerélménnyel tölthet el.
Hegedűs Eszter