Utolsó napok a felvételiig! Tippek az Oktatási Hivataltól - videó
Összefoglaltunk nektek az UniLife Felvételi 2021 webináriumának legfontosabb mozzanatait. Elsőként Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese foglalja össze a felvételi rendszer szabályszerűségeit, a pontszámítás rejtelmeit és az idei többletpontokat érintő változásokat.
Vanó Renáta kiemelte, hogy a generációnak megfelelően a jelentkezés teljes mértékben elektronikusan zajlik, és minden kérdésben is online tudnak tájékozódni a diákok felvi.hu felületén.
A felvételi eljárás egy nagyon összetett és hosszú folyamat.
Legfontosabb időpontok:
- február 15-e az e-felvételi benyújtásának határideje,
- melyet február 20-áig kell hitelesítenetek (vagy elektronikusan ügyfélkapun keresztül, vagy papír formában kell beküldeni az e-felvételiből kinyomtatott hitelesítési lapot),
- április 19-én újra megnyílik a felvételi felület: lehetőségetek nyílik a sorrendek módosítására, jelentkezési helyek törlésére, illetve a hiányzó dokumentumokat is ebben az időszakban tudjátok pótolni. Ezeket július 8-áig tehetitek meg.
- a ponthatárokat pedig július 22-én állapítják meg.
A pontszámítás rejtelmei
Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese mindenkit biztosít arról, hogy a többféle pontszámítási mód közül a rendszer a számotokra legkedvezőbb pontszámítási módót fogja kiválasztani a ponthatár megállapításakor.
Alap- és osztatlan képzések esetében nem változott a pontszámítás. Ez kétféle módon történhet:

Változás van azonban a szakgimnáziumban végzettek és szakirányú továbbtanulás esetén pontszámításában:

Aki felsőoktatási szakképzésre jelentkezik van egy további pontszámítási mód is:

Többletpontok
Ezekre kaphattok többletpontokat:

Azt, hogy mire kaphattok többletpontokat már mi is összegyűjtöttük nektek, azonban Vanó Renáta kiért néhány újdonságra is.
Új az idéntől a technikumokban, szakgimnáziumban végzetteknél:
- a szakképesítésért is adható többletpont,
- valamint a felsőoktatásért szerzett oklevélért is.

Mit vállal az a diák, akit Magyar állami ösztöndíjas hallgatóként nyer felvételt?
Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese kiemelte: ha a diák állami ösztöndíjasként kerül be az egyetemre, akkor azt a kötelezettséget vállalja a beiratkozáskor, hogy az adott szakon, a szak hivatalos képzési idejének a másfélszerese belül megszerzi az oklevelet, valamint ennek megszerzése után 20 évben belül a magyar állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező intervallumban hazai munkaviszonyt kell fenntartania.
Melyek a felvételi követelmények?
- Alapképzésre, osztatlan mesterképzésre csak az a jelentkező vehető fel, aki legalább egy emelt szintű érettségi vizsgával, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezik.
- De vannak kivételek: ahol a felvételi összpontszámot gyakorlati vizsgával határozzák meg, vagy aki már rendelkezik a felsőoktatásban kapott oklevéllel.
- Vannak olyan szakok, ahová bármilyen emelt érettségi tárgyból teljesíthető a vizsga és vannak olyanok, ahol az előre meghatározzák a tárgyakat közül kell teljesíteni.
- A felvi.hu felvételi tájákoztatójában minden információt megtaláltok ezzel kapcsolatban is.
Vanó Renáta sikeres felvételt kíván nektek!
Ha mindezt videó formájában néznéd meg, akkor kattints a lejátszásra: