Ezzel a trükkel sikeresebb lehetsz az iskolában
Több mint egy fénykép, összetettebb, mint egy rajz és sokkal informatívabb, mint az önmagában álló írott szöveg. Az infografikák együttesen illusztrálják a legfontosabb információkat rajzok, fényképek és szövegek segítségével. Ha igazán jó beadandót szeretnél készíteni az egyetemre, ezt érdemes megtanulnod.
Az infografika szó az információ és a grafika szavak összeolvasztásából született. Kiváló eszköz, hogy feltuningold a szakdogád vagy a beadandókat.
Miért jó az infografika?
- Agyunk 50 százaléka vizuális tartalmak befogadásán dolgozik.
- A vizuális ingereket kevesebb mint 1 másodperc alatt dolgozza fel agyunk.
- Könnyen megosztható. Mindenki szeret megosztani olyan tartalmat, ami értékes, könnyen átlátható, érdekes.
- Kitűnik megjelenésével.
- Az infografika egy téma jó összefoglalója lehet egyszerűen bemutatva.

Hogyan készíts infografikát?
- Fogalmazd meg az infografika témáját!
- Nézz utána a témának: keress adatokat, cikkeket és a témához kötődő forrásokat. Gyűjtsd ki azokat az adatokat, információkat, amiket fel szeretnél használni tartalmadban!
- Tervezd meg, milyen alfejezetei, lépései, részei lesznek az infografikának!
- Töltsd meg a lépéseket tartalommal, készíts egy vázlatot!
- Amennyiben nincs arculati útmutatód, tervezd meg az infografika színvilágát, a használandó betűtípusokat!
- Vizualizáld az egyes lépéseket! Döntsd el, hogy jeleníted meg a különböző információt! Szóba jöhet térképes megjelenítés, numerikus megjelenítés, idővonalas megjelenítés, grafikonos megjelenítés...

Mire figyelj még?
Érdemes figyelni a színekre, hiszen azok különösen fontosak az infografikák készítésekor. Célszerű egy főszínt, és 1-2 kiegészítő színt használni, amelyek harmonizálnak egymással. Fontos, hogy a szín kapcsolódjon a témához.
A grafikai elemekkel növelni lehet a vizuális élményt, azonban nem szabad túlzásba esni. Az üres terek átláthatóbbá és tagoltabbá teszik a grafikánkat.
Nagyon fontos, hogy legyen kontextusa, története a munkánknak. Ha az adatok önmagukban szerepelnek, nehéz értelmezni őket. Fontos vezetni az olvasót, hogy jól értelmezze a látottakat, és az üzenetünk célba érjen.
Ingyenesen készíthetsz infografikákat a www.infogr.am és a www.easel.ly oldalakon. Ikonokat és ábrákat pedig találhatsz a Freepik, Iconarchive, Flaticon oldalakon. Ha még egyszerűbb megoldást keresel, érdemes vetni egy pillantást a Crellóra és a Canvára is.