Magánkollégium Budapesten: miért, hol, hogyan?

Nem vettek fel az egyetemi koliba, de az albérlet túl drága vagy épp túl macerás lenne számodra? Sokan nem tudják, de van egy harmadik lehetőség is. Ha kíváncsi vagy, milyen magánkollégiumi lehetőségek vannak Budapesten, tarts velünk!

Először is: mi a magánkollégium? Egy gyakorlati, anyagi és jogi értelemben is félúton elhelyezkedő lakhatási megoldás az egyetemi kollégiumok és az albérlet között - egy olyan, koliszerű épület, ami magántulajdonban van, és csak egyetemi hallgatók költözhetnek be.

Magánkollégiumi lakóként bérleti szerződést írsz alá és kauciót fizetsz, mintha albérletben laknál, emellett árban is a legtöbb egyetemi koli havidíjának többszörösét fizeted bérleti díjként. Ugyanakkor megmarad a kollégiumi érzés, hiszen több hallgatótársaddal együtt osztozol az épületen.

Felmerülhet a kérdés: mikor válassz magánkolit lakóhelyedül?

• Ha nem vettek fel az egyetemi koliba, és nem érzed szükségét, hogy teljesen önfenntartó életbe kezdj egy külön albérletben, inkább csak egy szobát szeretnél. Jó hír, hogy a magánkollégiumok jellemzően nem kérik a tanulmányi átlagodat, csak egy igazolást a hallgatói jogviszonyodról. Ha jelentkezel, és van szabad férőhely, költözhetsz is, függetlenül a tanulmányi teljesítményedtől.

• Ha az egyetemi kolinál valamivel nagyobb kényelemre vágysz, és szívesen fizetsz is ezért többet. Több magánkollégiumban van lehetőség egyágyas szoba vagy épp külön fürdőszobás, konyhás apartman bérlésére. A magánkoli lehetőséget biztosít arra is, hogy más felsőoktatási intézménybe járó barátaiddal költözz össze az albérlet kötöttségei nélkül.

• Ha nem szeretnél kiszolgáltatva lenni a járványhelyzetnek, és a tanulmányaidon kívül más okból (például munka miatt) is fontos számodra, hogy a felsőoktatási intézményed városában maradhass. Bár egyelőre biztató a helyzet és az egyetemek a jelenléti oktatásra készülődnek, a szakértők újra és újra figyelmeztetnek: bármikor eljöhet a járvány negyedik hulláma, így érdemes számítani rá, hogy ismét bezárnak az egyetemi kollégiumok. Mivel a magánkolik nem állami tulajdonban vannak, illetve nem függnek konkrét egyetemtől sem, így , ezért biztos lakóhelyet jelenthetnek szigorítások esetén is.

Milyen magánkollégiumi lehetőségek vannak Budapesten?

A könnyebb tájékozódás érdekében készítettünk egy táblázatot, ami a budapesti magánkolik helyszíneit és a 2021. júliusában nyilvános bérleti díjakat tartalmazza (a későbbiekben ez utóbbi változhat). A kollégiumok szolgáltatásairól és az egyéb lehetőségekről a kollégium nevére kattintva tudsz tájékozódni.

Helyszín

Bérleti díj

Grassalkovich Magánkollégium

XXIII. kerület, Grassalkovich út