Menjek, ne menjek? Ezt kell tudni a gólyatáborokról!

Alkohol és megalázás? Rengeteg tévhit és rémtörténet kering a gólyatáborokkal kapcsolatban, azonban a valóság sokkal derűsebb!

Miért éri meg, ha megyek?A gólyatábor az egyetemi éveid legelső állomása. Itt ismerheted meg szak- és évfolyamtársaidat, betekintést nyerhetsz az egyetemista létbe, tapasztalt mentorokat szerezhetsz és hasznos infók birtokába kerülhetsz. Aki részt vesz a gólyatáborban, határozottan előnnyel kezdi a félévet. Lesz egy társasága, aminek hála sosem érzi magát elveszve és azon sem kell filóznia, kik legyenek a csapattársai az órai csoportmunkákon. Mentorainak hála tudni fogja, mely tárgyakat érdemes felvenni, kik a legjobb tanárok, milyen ösztöndíj-lehetőségekkel élhet. Lényegében szociálisan és tanulmányilag is előrébb lesz társainál. Az egyetem és a középiskola ég és föld. Persze, el lehet boldogulni egyedül, simán lehet más módon barátokat és tájékoztatást szerezni, azonban 100 százalékkal kijelenthetjük, nincs olyan gólya, aki ne rökönyödött volna le a korlátlan lehetőségek és ezernyi hallgató láttán.

Hogyan jelentkezhetek?A gólyatáborokat az egyetemek és a hallgatói önkormányzatok karöltve szervezik. A ponthatárok kihirdetését követően Facebook oldalukon közzéteszik az eseményt, jobb esetben e-mailben értesítenek. Itt elmondanak minden szükséges tudnivalót, de kérdés esetén nyugodtan keresd a szervezőket.

Fiatalok az (ELTE) Pedagógiai és Pszichológiai Karának gólyatáborában 2019. augusztusában.Fotó / mediaworks

Milyen programok lesznek? Mi van, ha olyanra kényszerítenek, amit nem akarok?Ahogy a mondás tartja: „Nem erőszak a disznótor!" A gólyatábor lényege az egyetemi életbe való beilleszkedés, ez különféle közösségi programok keretében valósítható meg: csapatépítő, sorverseny, névtanulós játékok, éjszakai bulik, közös ivászatok, chillezés és még sorolhatnánk. A lehetőségek tárháza szinte végtelen, ami két dolgot von maga után: biztos lesz, ami tetszeni fog, és olyan is, ami egyáltalán nem. A házirend betartásán kívül semmire sem kötelezhetnek, te döntöd el, mit szeretnél csinálni. Nyilván ha most beütitek Googlebe, hogy „gólyatábori botrányok" több találatot kaptok, mint ahány csillag van az égen. Egy részük pletyka, másikuk sajnos valóban megtörtént. A múltat nem lehet megváltoztatni, de törekedni lehet arra, hogy ilyen soha többé ne forduljon elő. Az intézmények és a szervezők etikai kódexeket alkottak, tüzetes ellenőrzéseket végeznek, súlyos retorzióval élnek. Mára a megalázó, megszégyenítő pillanatok nem többek legendáknál.

Kik azok a mentorok?Mentorok, csopvezek, instruktorok és még ezerféleképpen nevezhetjük őket, de a lényegen ez mit sem változtat. Olyan felsőbbéves hallgatókról van szó, akik önként vállalták, hogy egy előzetes kiválasztási folyamaton és tréningen átesve a szárnyaik alá veszik a gólyákat. Minden gólyacsoportnak kapásból két mentor is jár, azaz egy mentorpáros. A párok összeállítása során a legfontosabb kritérium, hogy meglegyen az összhang a két fél között. Miután kialakult a feltétel nélküli kölcsönös bizalom, kezdődik a csapatépítő és az ismerkedős játékok elsajátítása. Legfőbb feladatuk az, hogy az összes résztvevő jól érezze magát a táborban, ezért számtalan szituációra és személyiségtípusra is felkészülnek. A múltbeli gólyatábori atrocitások miatt szigorú erkölcsi szabályokhoz kell igazodniuk, amelyek megszegése súlyos következményekkel járhat. Például nem pörgethetik maxon az bulit, máskülönben reggel a gólyáknak kéne rájuk vigyázni. Másik elterjedt szokás, hogy korlátozva van, mikor és hogyan érinthetik meg a gólyákat. Ha véletlenül nem lennél elégedett eredeti mentorpárosoddal, átkérheted magad másik csoportba. A gólyatábor után sem szívódnak fel, az igazi mentorok egyetemi pályafutásod végéig elkísérnek, persze, ideálisan hamarabb végeznek nálad. Tanácsot adnak a tárgyfelvétellel kapcsolatban, mesélnek a tanárokról, jegyzetekkel látnak el. Olyanok, mint a tündérkeresztanyák.

Bízunk benne, hogy a felsőbbévesek és a HÖK-ösök képesek lesznek a régi-újoncoknak visszaadni mindazt, amit a vírus elvett.Fotó / Mediaworks

Muszáj inni? A táborban kizárólag alkeszek lesznek?Nem árulunk zsákbamacskát, az alkoholfogyasztás opcionális és népszerű része a gólyatábornak. Senki sem kötelezhet - és nem is fog - arra, hogy igyál, de ne lepődj meg, ha a környezeted túlnyomó többsége az üveghez nyúl. Vannak olyan játékok - manapság egyre kevesebb -, amiknek szerves részei a szeszes italok. Ha nem akarsz inni, egyszerűen szállj ki. Most nyilván azt gondoljátok: „Persze, könnyű ezt mondani, de mit fognak rólam gondolni a többiek?" Nos, csak ismételni tudjuk magunkat: Ne érdekeljen! Nem szabad, hogy mások döntsenek arról, mikor és mitől érezd jól magad. Igazság szerint az egész alkoholfogyasztásos história túl van misztifikálva: Ha kedved tartja, igyál, ha nem, hát nem. Ilyen egyszerű! Ugyanakkor, ha előbbi mellett döntesz, vésd jól az eszedbe: kizárólag mértékkel!Ha túltolod az estét, azzal gallyra vághatod magadnak a nappali programokat, rosszabb esetben pedig Zacher Gábor fog ébreszteni. A bulizásnak nem feltétele az alkohol, de tény, hogy mindenki máshogy érzi jól magát. Ne feledd, az elfogadás kölcsönös! Ne cukkold puhánynak azokat, akik nem isznak, és ne nevezd alkoholistáknak azokat, akik igen.

Élj a lehetőséggel és adj egy esélyt a gólyatábornak! Egyszer élünk, pláne, hogy nem olyan rendezvényről van szó, amin bármikor részt vehetsz. Egyszer vagyunk gólyák, jobb esetben.