Ismét jön a Kutatók éjszakája!
Ismerd meg a kutatói életpálya legizgalmasabb rejtelmeit, tudd meg, melyik tudományterület érdekel igazán! Ezt kínálja Neked a Kutatók Éjszakája, amelyen lehengerlő kreativitással, látványos programokkal szeretnék lenyűgözni a fiatalokat! Mutatjuk a részleteket!
Mi az a Kutatók éjszakája?
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére, amelyen különböző tudományterületek titkaiba nyerhetnek bepillantást az érdeklődők. Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. Idén szeptember 24-én és 25-én lesz erre lehetőség.
Mi a célja?
Az Európai Kutatók Éjszakája (angolul EuropeanResearcher's Night) az Európai Bizottság Marie Sklodowska-Curie Actions kezdeményezésére és támogatásával az EU-ban és azon túl megrendezett programsorozat, amelynek célja a kutatói életpálya bemutatása és vonzóvá tétele, továbbá a tudomány közelítése a társadalomhoz, a tudományos eredmények népszerűsítése és a tudományos karrier vonzerejének növelése a fiatalok körében.
A Kutatók Éjszakája mára a legnagyobb hazai tudományos-ismeretterjesztő fesztivállá nőtte ki magát, ahol számos érdekességet tudhatunk meg a minket körülvevő világról és megismerhetjük a magyar kutatók közösségét.A 2005-ben indult kezdeményezés 2006 óta Magyarországon is évente megrendezésre kerül.
Mi várható 2021-ben?
A szervezők rengeteg programmal készülnek, ezek közül szemezgettünk.
BME
A szeptemberben 240. tanévét kezdő Műegyetem például 17. alkalommal csatlakozik a tudománynépszerűsítő rendezvénysorozathoz. Lesznek kémiával, fizikai vagy mérnöki tudományokkal, valamint járművekkel összefüggő előadások, a laborokban pedig látványos ismeretterjesztő kísérletekkel várják a látogatókat. Lesz például
- A légiforgalmi irányítás jelene és jövője
- Atomenergia közelről
- Fémek 3D-s nyomtatása,
- vagy Fiatalok a nukleáris energetikáért
A programkínálat további részleteiről a BME honlapján olvashatsz többet.
PTE
A Pécsi Tudományegyetem közel 200 izgalmas programmal várja a látogatókat, több mint 10 helyszínen. A témák között szerepel:
- A nők helyzete a közigazgatásban,
- A fogszabályozás rejtelmei,
- Cyberbullying,
- A gin tonictól az aszpirinig,
- A szívsebészeti műtő,
- A leghalálosabb állatok
- valamint Ultrahangos betekintést is nyerhetünk szívünk rejtelmeibe.
A PTE honlapján a teljes lista megtekinthető.

CORVINUS
A Corvinus - képzési portfóliójával összhangban - elsősorban a gazdaság- és társadalomtudományok iránt érdeklődőknek kínál izgalmas előadásokat, workshopokat, beszélgetéseket és játékokat, többek között például az alábbi témákban:
- Mi az a haknigazdaság és mi köze ennek az ételfutárokhoz,
- Csak álom marad vagy valóság lehet-e a környezettudatos fesztiválok rendezése;
- vagy Mi magyarázza a COVID halálozási ráták országok közti eltérését.
A részletes programlista a Corvinus honlapján olvasható.
ELTE
Az ELTE idén a 386. tanévét kezdte meg, minden évben ide jelentkezik és ide nyer felvételt a legtöbb felvételiző, itt tanít a legtöbb akadémikus és tudományos fokozattal rendelkező kutató az országban; így nem kérdés, hogy részt vesznek a rendezvényen. Lesz többek között
- Vulkánkísérlet: robban vagy ömlik,
- Molekulák futóversenye,
- A gyertyalángtól az erdőtűzig
- és E300, avagy nem mind veszélyes, ami E.
Az ELTE összes programja megtalálható a Kutatók Éjszakája honlapján
ME
A Miskolci Egyetem ma már igazi universitasként működik, hiszen 7 karán és 1 intézetében több, mint 300 szakon folytat képzést. Különleges hivatása, hogy az Észak-Magyarországi régiónak szellemi tudásközpontja legyen. Készülnek
- Tanbányalátogatással,
- Kínai kvízzel,
- E-bogárral
- és 3D kerámianyomtatással is.
A teljes programlista a Miskolci Egyetem honlapján megtekinthető.
SZTE
A Szegedi Tudományegyetem több, mint 8 ezer munkavállalójával – ezen belül több, mint 2200 oktatójával és kutatójával – valamint 22 ezer hallgatójával Magyarország nemzetközileg is magasan jegyzett felsőoktatási intézménye, amely szintén nem hiányozhat a repertoárból. Hogy a programokból néhányat említsünk, lesz:
- Drónozni jogszerűen,
- Híres perek az ókori Rómában,
- Jogom van-e az egészséges környezethez;
- továbbá a Munka és magánélet megváltozott egyensúlya a 21. században,
- Beavatkozhat-e az állam a gazdasági életbe a Horthy-korszakban,
- vagy Űrtávcsövekkel a csillagrobbanások nyomában.
A szegedi programok az esemény honlapján találhatók.
EDUTUS
Az Edutus Egyetem egy fiatal, dinamikusan fejlődő, környezettudatosan működő egyetem. Komplex szakkínálatával, nagyfokú gyakorlatorientáltságával, modern infrastruktúrájával és szemléletével, növekvő hallgatói létszámával, pezsgő diákéletével és professzionális oktatási, kutatás-fejlesztési, konzultációs szolgáltatásaival a felsőoktatás markáns szereplője. Többek között az alábbiakkal is készülnek:
- Programozzunk LEGo robotot,
- La casa de papel - avagy miben van nagy pénz,
- vagy a Vonzó karrier kiválasztásának szempontjai a 21. században.
Az Edutus további programjai az esemény honlapján találhatók.
Az egyetemek mellett olyan neves cégek is képviseltetik magukat, mint például a Nokia, az evosoft Hungary Zrt, a Goethe Institut, a Krio Intézet, a Magyar Csillagászati Egyesület, a Magyar Nemzeti Múzeum, vagy a Morgan Stanley. A jeles eseményen felvonuló intézmények a program hivatalos honlapján érhetők el.