Mindent elsöprő változások jönnek a felsőoktatásban
2021.11.03. 10:41
November 3-án új törvényjavaslat került az Országgyűlés elé, amelynek értelmében számos átalakulásra lehet számítani: egy hónapra rövidülhet le a külföldi diplomák hazai elismerése, rugalmasabbá válhat a doktori képzés és új nevet kapna a Testnevelési Egyetem. A hallgatóknak és az oktatóknak is kedvező lépések várhatók, mutatjuk a részleteket!
Az ITM törvénymódosítási kezdeményezése értelmében az alapítványi és egyházi felsőoktatási intézményekhez hasonlóan az állami fenntartású egyetemek esetében is megteremtenék a kétütemben megvalósuló, 30 százalékos béremelés jogszabályi hátterét. A cél, hogy a fiatalok a jövő nyertesei legyenek.
Az Országgyűlés egyetértése esetén ez az alábbi változásokat jelentené:
- Egy hónapra rövidülhet le a külföldön végzett magyarok diplomáinak elismerése, de dolgoznak ennek a folyamatnak az ingyenessé tételén is.
- A doktori képzés rugalmasabbá válhat azzal, hogy a javaslat szerint a mesterképzés utolsó évével párhuzamosan is elvégezhető lesz.

- Tehetséggondozó diákkör és mentorprogram indulna kiemelten a hátrányos helyzetű tanulókra fókuszálva. A technikumokkal és szakképző iskolákkal szembeni alapvető elvárás, hogy mindenféle élethelyzetből induló fiatal számára megteremtsék a személyes boldogulás lehetőségét. A mérnökképzés előszobájaként egyenes utat kínálnak az egyetemi továbbtanuláshoz, hathatósan segítenék a tisztes megélhetést nyújtó szakmaszerzést is.
- Új néven működne tovább a Testnevelési Egyetem; tevékenységét és képzési kínálatát megfelelően tükrözve a Magyar testnevelési és Sporttudományi Egyetem lenne az intézmény új elnevezése.
- A Debreceni Egyetem ellátandó közfeladatai közé bekerülne a hazai vakcina-előállítás kutatás-fejlesztési és gyártástechnológiai tudásának fejlesztése. Az intézmény bázisán jön létre a működését jövőre megkezdő Nemzeti Oltóanyaggyár.