Minden, amit a bölcsészettudományi képzési területről tudnod kell
Cikksorozatunk legújabb részében, ahol a képzési területek legfontosabb tudnivalóit hozzuk el, most a bölcsészettudományok kerülnek terítékre. Ha tudni szeretnéd, hogy mit és hol tanulhatsz, valamint mennyi pénz ütheti a markodat a diploma megszerzése után, akkor mindenképpen görgess tovább!
Napjainkra a bölcsészettudományi szakok kissé vesztettek megbecsülésükből és jó hírükből, ráadásul rengetegszer válnak a gúnyolódók célpontjává, holott a gazdaságtudományi képzési terület után a második legnépszerűbb az országban.
Most bebizonyítjuk neked, hogy a lenézés teljes mértékben alaptalan, és a bölcsészettudomány sokkal több, mint büfészak!
Melyek a legnépszerűbb szakok és mit lehet tanulni?
Pszichológia alapszak
A pszichológia szak népszerűsége évek óta töretlen a bölcsészettudományi képzések terén. Az oktatás keretén belül pszichológia elméleti és gyakorlati módszereivel képeznek viselkedéselemző szakembereket. A diploma megszerzése után az alapszakon végzettek képesek lesznek csoportok, szervezetek elemzésére és fejlesztésére.

Anglisztika
A nyelvtudományok szerelmeseinek nem lehetnek idegenek a különböző -isztika végződésű szakok, amelyek közül az anglisztika áll évek óta a dobogó legtetején, legalábbis népszerűség szempontjából. A bölcsészettudományi képzéseken belül pedig, az előkelő második helyet tudhatja magáénak. A hallgatók ezen a szakon mélyebben megismerhetik az angol nyelvet, és az angol nyelvű országok kultúráit, valamint a Közös Európai Referenciakeret felsőfokú C1 szintjén tudnak kommunikálni, szóban és írásban egyaránt.

Közösségszervezés
A közösségszervezés egy viszonylag újkeletű szak, ugyanis 2017-ben jelent meg először a választható szakok listáján, de igen hamar a dobogó harmadik fokára került a bölcsészettudományi képzési területek körében. A képzésben résztvevők olyan szakemberekké válhatnak, akiknek feladata a kulturális, humán, közösségi alapú társadalom- és gazdaságszervező munka végzése, különös tekintettel a közösségszervező és -fejlesztő feladatokra.
Hol tanulhatom?
Bölcsészettudományi képzéseket az ország szinte valamennyi egyeteme indít, de ezek közül kiemelkedik az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem; továbbá nagy népszerűségnek örvend még a Pécsi Tudományegyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem is.
Milyen ponthatárok várhatók ezen a területen?
A 2021-es felvételi pontok kihirdetésekor mi is beszámoltunk arról, hogy hol húzták meg a ponthatárt a szeptemberben induló képzésekre. Ha kíváncsi vagy, hogy körülbelül mivel kell számolnod, akkor kattints a cikkre, ahol megtalálhatod a legfrissebb adatokat ezen a téren.
Mire lehet számítani elhelyezkedés és jövedelem tekintetében?
- Azok, akik a bölcsészettudományi szakok valamelyikét hallgatják az egyetemen, sokszor nem elégszenek meg az alapdiplomával, nagy részük ugyanis tovább tanul, hogy mesterdiplomát, esetleg doktori fokozatot is szerezzen.
- 2020-as adatok szerint a 2017/18-ban végzett hallgatók közül a munkaerőpiacon legjobb esélyekkel azok indulnak, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezték meg a diplomájukat, ők ugyanis kezdő fizetésként már bruttó 310 ezer forint körüli összeget vihettek haza, ezt pedig a KRE és a DE követi bruttó 290 ezer forinttal.
- A kutatás szerint a diploma megszerzését követően átlagosan 2 hónapon belül álláshoz juthatnak a frissen végzett szakemberek.