Diploma sem kell hozzá, hogy IT-szakember legyél

Korábban már írtunk róla, hogy akik biztos megélhetésre és piacképes tudásra vágynak, azoknak az informatikai képzési terület az egyik legjobb választás. Van még egy jó hírünk: nem csak egyetemi vagy főiskolai diplomával lehetsz IT-szakember!

A legkézenfekvőbb lehetőség az, ha már a középiskolába való felvételizés előtt fontolóra veszed az informatikai irányt.

A megújult szakképzés keretein belül az ötéves technikumi képzésen egyszerre szerezhetsz érettségit és szakmát. A következő szakirányok közül van lehetőséged választani:

• Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus
  • Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus
  • Szoftverfejlesztő és -tesztelő technikus
  • Távközlési technikus

A technikumi szakképzés legfőbb előnye, hogy nem kell azonnal a felvételi előtt eldöntened, hogy pontosan mivel szeretnél foglalkozni. Ha biztosan tudod, hogy az informatikai terület érdekel, először elég kiválasztanod ezt az ágazatot, amivel a 10. év végéig alaposabban megismerkedhetsz. A szakmaválasztás pedig csak ez után következik. Választhatsz duális képzést is: ilyenkor már a tanulmányaid mellett is dolgozol, így a munkaerőpiacon jelentős előnnyel indulsz azokhoz képest, akiknek nincs szakmai tapasztalatuk.

De akkor is van lehetőséged informatikai szakmát tanulni, ha már befejezted más irányú középiskolai tanulmányaidat.

Magyarországon több oktatóközpont számos különböző informatikai képzést kínál. Ezek nagy részéért fizetni kell, viszont cserébe találhatsz olyanokat is, amelyek jól igazodnak az időbeosztásodhoz, így akár munka vagy egyetem mellett is elvégezhetők. A teljesség igénye nélkül ilyen területeken tehetsz szert szakmai tudásra:

• Szoftvertesztelés és -fejlesztés
  • Programozás
  • Webfejlesztés
  • Webdesign, grafika
  • Online marketing
  • Rendszergazda

Hol van lehetőség ilyet tanulni?

Például itt, itt, itt vagy itt, de személyes igényeidtől függően sok más intézmény is kínál hasonló lehetőségeket, így ha érdekel az informatikai ágazat, érdemes utánanézni! A jelenlegi helyzetben ráadásul a távolság sem akadály: a legtöbb tanfolyamot a korlátozások ideje alatt távoktatási formában indítják.

Ha pedig még csak ismerkednél az informatika világával és érdekel a programozás, időről időre rövidebb, ingyenes tanfolyamokat is kifoghatsz, ha elég szemfüles vagy!

Konda Nikolett