Biológusnak tanulnál? Ennyi lehet a fizetésed!

Már a gimiben is imádtad a biosz órát és mindig is lenyűgözött az élőlények világa? Akkor nem is kérdés, hogy kiváló biológus válna belőled!

A természettudomány képzési terület TOP szakja: biológia.

Felvételi követelmény:

• kötelezően biológia érettségit kell tenni
  • valamint ezek közül választani kell még egy vizsgatárgyat:
    földrajz
    informatika
    kémia
    matematika
    természettudomány
    egy szakmai előkészítő tárgy
    egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy

Az érettségi pont számításához két érettségi vizsgatárgyat kell választania a felsoroltakból a jelentkezőnek, és egyet emelt szinten kell teljesíteni.

Az előző évben a biológiát 533-an jelölték meg első helyen, és végül 577 hallgatót vettek fel.
Biológia alapszakon az Állatorvostudományi Egyetemre kellett a legtöbb pontot megszerezni, 418-at. Ettől jelentősen elmarad az ELTE TTK 320-as ponthatára. A többi egyetemre 280-290 körüli pontokkal lehetett biológia alapszakra felvételt nyerni.

De mit tanulhatsz itt?

A biológia alapszak gyakorlatorientált képzés, négy fő részből áll. Természettudományos általános ismeretekre és biológiai alapozó szakmai ismeretekre épülnek a biológiai szakismeretek, amelyeket intézményenként eltérő speciális képzési elemek egészítenek ki. A képzési idő 6 félév, amelynek része a 6 hetes gyakorlat. A hallgatók többsége az alapképzés után a mesterképzést (2 év) is elvégzi.

Ilyen óráid lehetnek: (az Állatorvostudományi Képzési terület mintatanterve alapján)

• Összehasonlító állatszervezettan
  • Összehasonlító növényszervezettan
  • Genetika
  • Zootaxonómia
  • Mikrobiológia
  • Immunológia alapjai

Mi vár rád diploma után?

Biológia alapszak után egyaránt lehet valaki laboráns, kutató vagy pedagógus.

Biológia szakFotó / Felsőoktatási Rangsor 2021

Mennyi lehet a fizetésed?

A DPR legfrissebb adatai szerint a 2019-ben végzettek átlagos bruttó havi fizetése 253 ezer forint ezen a szakon. A legtöbbet az PTE végzősei kapják, 345 ezer forinttal.
Érdemes alaposan végiggondolni, hogy melyik oktatási intézményt választjuk, ugyanis jelentős fizetési eltérések lehetnek egyes egyetemek között. Az SZTE-n végzettek például 188 ezer havi bruttó keresetre számíthatnak, mely majdnem fele annyi mint a PTE-s friss diplomásoké.

A Figyelő Felsőoktatási Rangsor 2021-es kiadványa alapján mutatjuk, melyik a biológia alapszak TOP 4 intézménye:

Ranghely Intézmény neve  Végzettek havi bruttó modellezett átlagjövedelme 2020. június   Végzettek havi bruttó átlagjövedelme 2017. december  Végzettek közül felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatottak aránya
1. ELTE-TTK  303 392 Ft  228 156 Ft  73,1%
2.   PTE-TTK  294 714 Ft  221 630 Ft  77,8%
3.   DE-TTK  285 891 Ft  214 995 Ft  61,5%
4.  SZTE-TTIK  256 377 Ft  192 800 Ft  71,2%

ATE DPR-adatok nem állnak rendelkezésre, a vizsgálat időpontjában nem volt elegendő végzett. A rangsorban nem szerepel.
EKE-TTK A karon a nappali munkarendű képzésre 10 főnél kevesebb a felvett hallgató, ezért a rangsorban nem szerepel.
NYE Az intézményben a nappali munkarendű képzésre 10 főnél kevesebb a felvett hallgató, ezért a rangsorban nem szerepel.

A Felsőoktatási Rangsor 2021 készítésekor még nem álltak rendelkezésre a legfrissebb diplomás pályakövetési rendszer adatai, így a táblázatban a 2017. decemberben végzettek statisztikája látható.