Megbízható Diákmunka - Így figyelj az adózásra, ha diákmelót vállalsz
A diákmunka hasznos, hiszen jó órabért fizet, amelynek majdnem az egészét kézhez kaphatod. A munkáltatók is szeretik a tanulókat, hiszen kevesebb járulékot kell utánuk fizetni. Azonban vannak olyanok, akik ezt az összeget is megspórolnák. Mutatjuk mire figyelj oda, ha diákmelót vállalsz a nyáron!
Hogyan vállalhatsz diákmunkát?
Több módja is van annak, hogy munkát találj jelenleg a piacon. A legegyszerűbb eset, ha diákszövetkezeten keresztül történik a kiszervezés. Ez esetben a szövetkezet átvállalja az ügyintézéssel járó nehézségeket, úgy, hogy neked a munkavégzésén kívül mással nem is kell foglalkoznod. A cég intézi az adóbevallást, a bejelentést, a TB-t és minden egyebet leszervez; kapcsolatot tart a munkavállalóval és ezzel jelentős időt spórol neked, mint munkavállalónak és a legtöbb terhet is leveszi a válladról.
Emellett azonban magánúton is vállalhatsz munkát. Sok esetben kecsegtető lehet az interneten talált munkalehetőségek által kínál magasabb órabér, rugalmasabb munkaidő. A legtöbb ilyen pozíció mindig nagyobb bevételt és sokkal jobb körülményeket ígér, azonban mindezt ellenőrizetlen körülmények között. Amennyiben interneten találsz magadnak egy jó kis állást, neked kell felvenned a kapcsolatot a munkáltatóval. A munkaidőd szervezése is a saját kezedbe kerül, valamint a felelősséget is minden esetben neked kell vállalnod.
Milyen veszélyei vannak a magánúton vállalt munkavégzésnek?
A magasabb órabér a legtöbb esetben azzal jár, hogy a munkáltató nem jelenti be a munkavállalót, tehát a szleng szótárával élve feketén dolgoztat. Ez esetben nem fizet adót és járulékokat a munkavállaló után és mivel nem jelensz meg a központi rendszerben, olyan, mintha nem is dolgoztál volna. Fontos továbbá tudnod, hogy aNemzeti Adó és Vámhivatal felé az a munkavállaló, aki nem diákszövetkezeten keresztül vállal munkát, a közteherviselést tekintve felnőtt munkavállalónak számít, így más adózási rendszer is vonatkozik rá.
Mennyit kell adózni a diákmunka után?
A diákszövetkezeten keresztül végzett munka is adóköteles. Ez esetben ajövedelem 15 százalékát vonják le a bérből, tehát a személyi jövedelemadót. Az iskolaszövetkezet befizeti az adóhatóságnak, ezzel letudva a diák terheit. Az így megszerzett jövedelem bejelentésköteles az éves adóbevallás során, így, ha ilyen formában dolgozol nyáron, ne felejtsd el kitölteni az SZJA nyilatkozatod!

Amennyiben munkaszerződést kötsz egy céggel,normál munkaviszony keretei között foglalkoztatnak majd. Ez esetben pedig, ahogy korábban is említettük, nincs különbség diák és nem diák alkalmazott között. A befolyó jövedelem bérjövedelemként lesz aposztrofálva, ezért a 15 százalékos személyi jövedelemadón kívül egy 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulék is levonásra kerül. A munkáltató ez esetben belekalkulálja ezt a bérbe és ő fizeti be a NAV számára. Ezen foglalkoztatási forma keretein belül, amíg a munkaviszonyod tart, jogosult vagy egyes pénzbeli ellátásokra is, például betegség esetén táppénzre, továbbá később a nyugdíjba is beleszámít, mint munkaviszony.
Mi történik a feketén foglalkoztatás esetén?
Amennyiben a munkáltató nem jelent be, úgy fekete bérkifizetés történik, tehát nem fizet utánad sem adót, sem járulékot. A kifizetés ez esetben szinte mindig készpénzben érkezik, nem pedig számlára. Létezik olyan is, amikor egy adott munkaviszonynak csak egy része kerül bevallásra. Ilyen, ha napi nyolc órát dolgozol, de a bérpapírodon négy óra szerepel. Az ilyen munkák esetén a fizetés meghatározott, mindig fix része számlára, míg a kiegészítő jövedelem általában készpénzben érkezik. Ezt hívják szürke foglalkoztatásnak.
Ezenfoglalkoztatási formák esetén a munkáltató számára rendkívül sok buktató van, de a munkavállaló is megütheti a bokáját: mivel nem fizet személyi jövedelem adót, ő is magas összegekre büntethető.
Mindig nézzétek meg a céget, akinél munkát vállalnátok és szerződés nélkül ne fogadjatok el semmilyen ajánlatot!
Diákmelót keresel? Itt adunk pár tippet!