Kínzóeszköz vagy alapdarab? Tények és tévhitek a fűzőről
A divatban a mai napig időről időre visszatér a karcsú derekat kiemelő női sziluett, valamint a történelmi fűzők esztétikáját és formáját modernül megidéző divatfűzők, felsők viselése is. Vajon miért nem tudunk szabadulni tőle? Dédnagymamáink öröksége talán mégsem volt annyira rossz dolog?
A fűzőviselést a mai napig sok téves vélekedés és féligazság övezi, ezek közül veszünk szemügyre néhányat.
Tévhit: A fűző véresre törte a viselője felsőtestét.
Tény: Bárki, aki viselt már rossz méretű fehérneműt, tanúsíthatja, hogy, bizony, a nap végére csúnyán megmaradhat a helye a bőrünkön – következik ebből, hogy a melltartó ördögtől való dolog? Persze, hogy nem! Hasonló a helyzet a fűzővel is: a nem megfelelő méret viselése minden bizonnyal okozhat(ott) kellemetlenségeket, de ez melyik ruhadarabra nem igaz?

Fontos azonban tudni, hogy erre viszonylag kevés esély volt, hiszen legtöbbször egyéni méret alapján készítették őket (ahogy általában az összes ruhadarabot), illetve, hogy a "kidörzsölődést" akadályozta egy plusz réteg ruha is, ugyanis a fűzőt nem közvetlenül a bőrükön viselték a régi korok emberei.
Tévhit: A fűző a nők elnyomásának egyik eszköze volt, mivel csak ők viselték.
Tény: Ha abból a szemszögből szemléljük ezt a kijelentést, hogy (többek közt) a fűző által érhették el a hölgyek az adott évtized divatos sziluettjét – amely ugyanúgy évtizedről évtizedre változott, mint napjainkban –, akkor van benne némi igazság, hiszen a változékony divat követése bizonyos státusz felett társadalmi elvárás volt.

Azonban ne gondoljuk, hogy a férfiak ezek alól az elvárások alól mentesültek volna, és nem próbáltak meg minden eszközt bevetni, hogy délcegebbnek tűnjenek a valóságosnál! Kifejezetten urak számára is készítettek fűzőket, bár ezek természetesen másféle alakot kölcsönöztek viselőjüknek, mint a hölgyek darabjai – ha pedig eláruljuk, hogy az első magassarkúkat is férfiak viselték a történelem során, valószínűleg végképp összezavarunk mindenkit azzal kapcsolatban, mi férfias és mi nőies...
Tévhit: Ma már senki nem hord fűzőt, meghaladtuk ezt a ruhadarabot.
Tény: Ha a bevezetőben említett divatcikkeket kihagyjuk a számításunkból, még akkor is maradnak szép számmal olyanok, akik a mai napig fűzőt viselnek. Bizonyos emberek egészségügyi okokból hordják a ruhadarabot (például a gerincferdülés kezelésének támogatása végett), hiszen remekül stabilizálja a felsőtestet.

Színészek és előadóművészek is gyakran bújnak fűzőbe, amennyiben a szerepeik megkívánják ezt, továbbá vannak olyanok is, akik szabad választásukból adódóan a mindennapjaikat is fűzőben töltik. Ők is azt a pozitívumát emelik ki a fűzőviselésnek, miszerint tehermentesíti a hátukat, javítja a tartásukat, így pedig könnyebbé, kényelmesebbé teszi az életüket.